KKTCSon Dakika Haberleri

40 günde 5 iş kazası, 1 ölüm!

KKTC’de yaşanan inşaat patlaması, gerekli tedbirlerin alınmadığı şantiyelerde iş kazalarına neden oluyor. 2024 yılına gireli henüz 40 gün olmuşken 1’i ölümle neticelenen 5’inci iş kazası yaşandı

Başına tahta palet düştü, hayatını kaybetti… Gaziveren’de yapımı devam etmekte olan bir inşatta çalışan 37 yaşındaki işçi inşaat alanı içerisinde yürüdüğü sırada sekizinci kattan atılan tahta paletin başına çarpması sonucu ağır yaralanarak olay yerinde yaşamını yitirdi. Bu olay 2024’ün ilk ölümle neticelenen iş kazası oldu.

“Gereken hassasiyet gösterilmiyor”… İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, iş sağlığı ve güvenliği açısından alınması gereken tedbirler ile ilgili yasa ve tüzükler çerçevesinde belirlenmiş standartlar olduğunu kaydederek, bu noktada ülkemizde gerekli hassasiyetin gösterilmediğini belirtti.

Cemre CEMALİ

2024 yılında ülkemizde meydana gelen iş kazaları durumun ciddiyetini ortaya koyuyor. Ocak ayında 3, Şubat ayında ise 1’i ölümlü olmak üzere 2 iş kazası meydana geldi.

Gaziveren’de yapımı devam etmekte olan bir inşatta çalışan 37 yaşındaki işçi inşaat alanı içerisinde yürüdüğü sırada sekizinci kattan atılan tahta paletin başına çarpması sonucu ağır yaralanarak olay yerinde yaşamını yitirdi. Bu olay 2024’ün ilk ölümle neticelenen iş kazası oldu.

2023 yılında ise polis kayıtlarına yansıyan 128 iş kazası meydana gelmiş, bu kazalarda 2 kişi hayatını kaybetmiş, 126 kişi de yaralanmıştı.

Basına yansıyan haberlere göre; ocak ayında ülkemizde 3, Şubat ayında ise 2 iş kazası meydana geldi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’na göre; İşveren, işyerlerinde veya işlerinde, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili olarak, çalışanların sağlığını ve güvenliğini korumak için mesleki risk ve tehlikelerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dahil gerekli her türlü önlemi almak, iş düzenlemesini (organizasyonunu) yapmak, koruyucu araç ve gereçleri sağlamak ile yükümlü.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği (İSG-BİR) Başkanı Güvenç Yüksel, KIBRIS’a konuşarak iş sağlığı ve güvenliği için alınması gereken tedbirleri açıkladı.

Yüksel: Tedbirler alınmalı

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği (İSG-BİR) Başkanı Güvenç Yüksel, en riskli sektörlerin başında inşaat sektörünün yer aldığını söyleyerek yüksekte çalışırken çalışanların ufak bir denge kaybı yaşaması halinde düşerek hayatının kaybedebildiğini ifade etti.

Yüksel, yapımı devam eden inşaatlarda bir engel bariyer niteliğinde çepeçevre korkulukların koyulması ve boşlukların kapatılması ile ilgili tedbirlerin alınmasının önemine vurgu yaparak “biri dengesini kaybedip düşse bile korkuluklar aşağıya düşmesini engelleyicidir, kişiyi tutar.” dedi.

Güvenlikli iskelelerde çalışmanın iş kazalarının önüne geçebilmek için önemli bir tedbir olduğunun altını çizen Yüksel, standart korkulukları düzgün yapılmış bir iskele üzerinde çalışan bireylerin düşme tehlikesinin olmayacağına dikkat çekti.

Guvenc Yuksel

“Amaç, güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamaktır”

Yüksel, iş sağlığı ve güvenliği açısından alınması gereken tedbirler ile ilgili yasa ve tüzükler çerçevesinde belirlenmiş standartlar olduğunu kaydederek, “gerek yüksekte çalışma gerekse de diğer iş faaliyetleri gerçekleştirilirken kazalar olmadan önce güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamak iş sağlığı güvenliğinin temel amacıdır.” dedi.

Bu noktada ülkemizde gerekli hassasiyetin gösterilmediğini, yasal gerekliliği olan korkulukların iskelelerin uygun bir şekilde yapılmadığını ifade eden Yüksel, “Çalışmalar doğru bir şekilde yönlendirilip doğru ekipman ve malzemelerle yapılmıyor. Dolayısıyla güvenli olmayan yüksekte çalışmalar nedeniyle geçmiş yıllarda da olduğu gibi daha 2024 yılının ikinci ayında olmamıza rağmen sık sık kazalar oluyor. Bunlar basına düşen, bilgimize gelen kazalardır. Bunlar dışında da eminim kayda girmeyen daha küçük, bilgimize gelmeyen kazalar olmuştur. Ancak büyük yaralanmalı ve ölümlü kazalar kayda giriyor.” dedi.

Yüksel, “Yasal mevzuatlar var ama uygulanmıyorsa bunların sıkı bir denetimden geçmesi gerekiyor.” diyerek bir an önce ülkemizdeki tüm işverenlerin ve denetleyen kontrol mekanizmalarının bu konulara hassasiyet göstermesi gerektiğini vurguladı.

“Önemli olan kişiler zarar görmeden önlem alınmasıdır”

Çalışma dairesinin denetimleri sonucunda işverenlere yönelik uygulanabilecek para cezaları olduğu gibi belli bir dönem iş yerlerini kapatma cezası da verilebildiğini kaydeden Yüksel, şöyle devam etti:

“Önemli olan kişiler zarar görmeden önlem alınmasıdır. Biri hayatını kaybettikten sonra işverene yönelik uygulanacak olan yaptırım da hiçbir hayatın önünde değildir. Uyarıcı cezalar ve kapattırmalar yasal mevzuatta yer alıyor bu konuda yetki Çalışma Dairesi’nde. Uygun olmayan çalışma ortamlarının tespit edilmesi, gerekli uyarı ve cezaların uygulanması iş kazalarını önler.”

ARSIVDEN IS KAZALARI 3 scaled

2024 yılında meydana gelen iş kazaları

13 Ocak 24 tarihinde Gazimağusa ve Paşaköy’de iki ayrı iş kazası meydana geldi. Gazimağusa’da Rıza Çira (E-49), bir üniversitede çatı yapımı esnasında dengesini kaybederek yaklaşık 4 metre yükseklikten zemine düşmesi sonucu yaralandı. Paşaköy’de Ağıllar bölgesinde meydana gelen ikinci iş kazasında, Irshad Ahmad (E-27) bir ağılda çatı temizliği yaptığı sırada dengesini kaybederek yaklaşık 4 metre yükseklikten zemine düşmesi sonucu yaralandı.

21 Ocak 2024 tarihinde İskele’de yapımı devam eden bir inşaatta çalışan İbrahim Demir (E-30), dış duvar kaplaması yaptığı sırada yaklaşık 1,5 metre yükseklikten zemine düşerek yaralandı.

3 Şubat 2024 tarihinde Alayköy Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir kaporta boya dükkanında, kaportacı olarak çalışan 46 yaşındaki Sinan Kabacıklı iş yeri içerisinde tamir maksatlı bulunan kamyonun kaportasını tamir etmek için iskele üzerinde çalıştığı sırada iki metre yükseklikten düşerek ağır şekilde yaralandı.

Olayda yaralanan Sinan Kabacıklı kaldırıldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde beyin kanaması teşhisi ile genel yoğun bakım servisinde müşahede altına alındı.

En son 09.02.2024 tarihinde Gaziveren’de yapımı devam etmekte olan bir inşatta çalışan MD Ali Hossain Sohag (E-37), inşaat alanı içerisinde yürüdüğü sırada sekizinci kattan atılan tahta paletin başına çarpması sonucu ağır yaralanarak olay yerinde yaşamını yitirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu