EkonomiSon Dakika Haberleri

Borsa İstanbul, rekor üzerine rekor kırıyor!

Borsa İstanbul’daki yükselişin yanı sıra pay senedi piyasa değeri de 11,9 trilyon Türk Lirası’na çıkarak rekor kırdı. Uzmanlar, gelişmeleri “bir başlangıç” olarak yorumluyor.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yıl başından bu yana dünya genelinde önde gelen endeksler arasında getiri bazında ilk sırada yer alıyor.

Uzmanlar Borsa İstanbul özelinde yaşanan üst üste rekorların bir son değil, yeni bir yükseliş trendinin başlangıcı olabileceğini savunuyor.

Uzmanlara göre bundan sonraki hedef, 10.000 puan seviyesi olacak.

Dünya genelinde merkez bankalarının faiz indirimlerine başlayacağı tarihlere ilişkin öngörüler günden güne ötelense de pay piyasalarında genel anlamda pozitif bir görüntü etkili oluyor.

New York Borsası’nda endeksler teknoloji hisseleri öncülüğünde tarihin en yüksek seviyelerini test etmeyi sürdürürken gelişen ülke pay piyasalarına ilgi de artıyor.

Bank of America’nın verilerine göre, gelişen ülke pay piyasalarına geçen hafta 20,8 milyar dolarlık nakit girişi gerçekleşti. Bu miktar, haftalık bazda gelişen ülke pay piyasalarına tüm zamanların en yüksek para girişine işaret ediyor.

“Türkiye, gelişmelerden önemli oranda faydalandı”

Analistler, söz konusu gelişmelerden Türkiye’nin önemli oranda faydalandığını kaydederek, küresel piyasalarda Türk Lirası varlıklara olan ilginin gittikçe arttığını ve bu durumun varlıkların performansı üzerinde etkili olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu