KKTCSon Dakika Haberleri

Lefkoşa, Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt’ta 10 Kasım töreni…

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 85’inci yıl dönümünde Lefkoşa, Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt’ta törenlerle anıldı.

Gazimağusa

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 85’inci yıl dönümünde Gazimağusa’da da düzenlenen törenle anıldı.

Zafer Anıtı önündeki tören, Ata’nın hayata gözlerini yumduğu 09.05’te sirenler eşliğinde saygı duruşu ile başladı.

10 kasim magusa 4

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bayraklar önce göndere çekildi, sonra yarıya indirildi.

Protokol sırasına göre anıta çelenklerin sunulmasıyla devam eden tören, Gazimağusa Namık Kemal Lisesi öğretmenlerinden Sultan İnançoğlu’nun konuşması, aynı okuldan Narin Serçe’nin okuduğu şiir ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığından Piyade Üsteğmen Avşar Yücel’in konuşması ile tamamlandı.

İnançoğlu

Sultan inançoğlu, Atatürk’ün adını, yaptıklarını, başardıklarını daha küçük çocukken ailesinden öğrendiğini, belki de Atatürk’ü bu sebeplerden annesini sever gibi koşulsuz, çıkarsız ve hesapsız sevdiğini ifade etti.

10 kasim magusa3

Atatürk’ün, çocukluk kahramanı olduğunu vurgulayan İnançoğlu , Atatürk’ün insanlığın ne demek olduğunu insanlığa öğreten bir kahraman olduğunun altını çizdi.

“Sözcüğün her anlamıyla bir kahramandı. Benim kahramanım sensin, bana Türk kelimesini gururla söyleten adamdın sen” diyen İnançoğlu, “Sen Ağrı Dağı gibiydin Ata’m, ya da bir bulut gibiydin. Senin gibi olmayı kıskanmak, senin başarılarını kıskanmak gökyüzünü kıskanmak gibi bir şey” diye devam etti.

İnaçoğlu, “Biz de sana hayran olduk Ata’m. Hem de en safından, en temizinden… Ölümünün üzerinden 85 yıl geçti ama biz senin yerine kimseleri koyamadık Ata’m” şeklinde konuştu.

İnançoğlu, “Tarih geçmiş değil yarındır, bu ışığı yarına taşıyacaklara selam olsun. Ne Mutlu Atatürk’üm diyene, Ne Mutlu Ata’m izindeyiz” diyene ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

10 kasim magusa5

Yücel

KTBK Komutanlığı mensuplarından Piyade Üsteğmen Avşar Yücel de konuşmasında, Atatürk’ü 85’inci vefat yıl dönümünde büyük bir özlem, minnet ve rahmetle andıklarını kaydetti.

Yücel, Atatürk’ün eşsiz bir lider, efsanevi bir komutan, büyük siyaset adamı, kudretli bir inkılapçı olduğunu belirterek, bu vasıflarıyla da insanlık tarihinin tanıdığı en büyük devlet adamlarından biri olduğunu kaydetti.

10 kasim magusa6

Yücel, Atatürk’ün en zor şartlar altında dahi Türk milletine güvenmek gerektiğini ispatlamış milli bir kahraman olduğunu ifade etti.

Yücel, 1881’in Atatürk’ün doğum tarihi olduğunu, ancak asla 1938’in ölüm tarihi olamayacağını, bu iki tarih arasındaki hayatının ise bir destan olduğunu söyledi.

Yücel, TSK mensupları olarak kurduğu cumhuriyeti sonsuza dek yaşatacaklarını kaydetti.

Güzelyurt

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 85. ölüm yıldönümü nedeniyle Güzelyurt’taki tören, Atatürk Anıtı önünde düzenlendi.

Tören, protokol sırasına göre anıta çelenklerin konulmasıyla başladı. Ardından 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar önce göndere çekilerek, daha sonra yarıya indirildi.

guzelyurt ataturk anildi

Tören, Güzelyurt Kurtuluş Lisesi Öğrencisi Üstün Can Elmas’ın “Atatürk’ten Son Mektup” adlı şiiri okumasıyla devam etti. Törende daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşma Güzelyurt Kurtuluş Lisesi öğretmenlerinden Aysun Candan Özada tarafından yapıldı. Özada, Mustafa Kemal’in hayatının başarılarla dolu olduğunu anlattı.

Özada, Kıbrıs Türklerinin de Atatürk’ün 57 yıllık hayatını, ilke ve devrimlerini yakından takip edip, gönülden bağlı olduğunu belirterek, Atatürk’ün ışığının herkese rehber olmaya devam edeceğini kaydetti.

Konuşmanın ardından tören sona erdi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 85’inci yıl dönümünde, Girne’de de törenle anıldı.

Girne

Girne’deki anma töreni Atatürk Anıtı önünde saat 08.55’te başladı.

Törene, Girne Kaymakamı Cemal Özcemoğlu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı adına Bakım Albay Ahmet Tümay, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı adına Sahil Güvenlik Komutanı Deniz Albay Serdar Akan, Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Girne Polis Müdürlüğü, siyasi parti, üniversite, muharip dernek, dernek, okul, kurum kuruluş temsilcileri katıldı.

girne ataturk anildi

Törende Atatürk Anıtı’na protokol sırasına göre çelenkler sunuldu.

Atatürk’ün hayatını kaybettiği saat 09.05’te, sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilerek yarıya indirildi. Tören, Osman Nejat Konuk Ortaokulu öğrencisi Emirhan Yavuz’un “Mustafa Kemal’i Düşünüyorum” isimli şiiri okumasıyla sona erdi.

Törene katılan küçük öğrenciler de, Atatürk Anıtı’na çiçek bırakarak, Ulu Önder’i andı.

Başkent Lefkoşa’da AKM’de törenle anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85’inci yıl dönümü dolayısıyla başkent Lefkoşa’da Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) anma töreni düzenlendi.

Saat 9.30’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan anma törenine, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sebahattin Kılınç ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, bakanlar ile bazı milletvekilleri ve diğer siyasi, askeri yetkililer de katıldı.

Törende, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçiliği adına Hukuk Müşaviri Elif Süzer ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı adına Piyade Yüzbaşı Osman Çağlayan birer konuşma yaptı.

Tören, konuşmaların ardından Lefkoşa Türk Maarif Koleji’nin sunduğu oratoryo ile sona erdi.

Tatar

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, anma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nde olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 85’inci yıl dönümünde Atatürk’ün rahmet, sevgi ve özlemle anıldığını ifade etti.

Atatürk’ün yok edilmek istenen bir ulusu ayağa kaldıran, düşmanları bozguna uğratarak bir Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlayan büyük bir komutan ve devlet adamı olduğunu anlatan Tatar, Kıbrıs Türk halkının Atatürk’ün İlke ve İnkılaplarını kendine rehber edinmesinin onun düşüncelerine ve aydınlık ruhuna duyduğu büyük saygının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Atatürk’ün düşünceleri doğrultusunda, bugün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi verilmekte olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Atatürk’ün fikirleri ve aydınlık yolunda yürümeye devam ederken, bugün, Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte verdiğimiz mücadelemiz aslında onun bize bıraktığı bir vasiyetin gereğidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yaşatmak, güçlendirmek ve Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte bu coğrafyada milli değerlerimizi, varlığımızı, bekamızı ve milli davamızı yüceltmek bizim ona olan görevimizdir”.

“Bugün, burada onu Atatürk’ü özlemle anarken, onun vasiyetini her zaman yükseltmeye söz verdik ve bundan asla taviz vermeyeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta federal temelde bir anlaşmaya varılmasına yönelik hala uluslararası baskılar olduğuna işaret ederek, “Kıbrıs Türk halkının Türkiye Cumhuriyeti ile bağlarının kopartılmasına ve Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan’da ulusal menfaatlerinin yıpratılmasına yol açacak ileriki süreçlerde baskıya boyun eğmeyeceklerini” vurguladı.

Tatar, “Atatürk’ü, sevgiyle, saygı ve rahmetle anıyorum. Ruhu Şad Olsun” diyerek konuşmasını tamamladı.

Çavuşoğlu

Törendeki konuşmasında Milli Eğitim Bakan Nazım Çavuşoğlu, “Biz büyük Türk ulusunun bir parçası olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her zaman Atatürkçü düşüncenin ve yaşam tarzının temsilcisi olduk, onun İlke ve İnkılaplarının uygulayıcısı, bekçisi ve savunucusu olduk. Gösterdiği yolun mücahidi olduk.” dedi.

“Bugün bu duygularla ve düşüncelerle öğretmenlerimizle, öğrencilerimizle birlikte Ata’mızı anıyoruz” diyen Bakan Çavuşoğlu, “Atatürk’ün geleceğimizi emanet ettiği öğretmenlerimiz ve genç nesillerle, Türk milletine hizmet vermeye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni daha da kalkındırmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

10 kasim akm toren 2

“Atatürk’ün İlke ve İnkılaplarını benimsemiş olan halkın bir üyesi olmaktan dolayı gururluyuz ” diyen Çavuşoğlu, “Atatürkçü olmak Türk milletini dünya medeniyetler seviyesine çıkarmak için çalışmaktır, Dünya’da Türk milletine ihtiyaç duyan tüm insanlığa hizmet etmektir, daha güçlü bir Türkiye, daha güçlü bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve medeniyetler seviyesinde aydınlık bir nesil yetiştirmektir. Biz, eğitim camiası olarak, öğretmenlerimizle bu görevdeyiz ve bu görevi en iyi şekilde yapmak için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, Ne Mutlu Türk’üm diyorum ve Ata’mızı bir kez daha minnet ve saygıyla anıyorum. Ruhu şâd olsun” diye konuştu.

Süzer

Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçiliği adına Hukuk Müşaviri Elif Süzer, “Atatürk’ün ebediyete intikalinin 85’inci yıl dönümünde Aziz Ata’mızı büyük bir özlem, sevgi ve saygıyla anmak için bir araya geldik” diyerek, “Gümümüzde artık biliyoruz ki 10 Kasımlar Ata’mızı anma günü olmasının yanında, aynı zamanda onun 57 yıllık hayatını, mücadelesini ve milletimize kazandırdıklarını ve kazandırmak istediklerini doğru anlama günüdür” dedi.

Süzer, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu ve İlk Cumhurbaşkanı olan Atatürk’ün yaptıklarıyla, konuşmalarıyla ve davranışlarıyla sadece Türk milletine değil, tüm dünya milletine örnek olmuş bir lider olduğunu ifade ederek, Atatürk’ün çağdaşlığın, bilimselliğin ve gelişmenin öncüsü bir lider olduğunu belirtti.

Süzer, Atatürk’ün yenilikçi ve ileri görüşlü bir lider olmasının yanında aynı zamanda büyük bir komutan olduğunu, Atatürk’ün milleti uğruna her daim mücadele ettiğini ve her mücadeleden zaferle çıktığını ifade etti.

Atatürk’ün her vesileyle dünyada barışın önemini vurgulamış bir lider olduğunu belirten Süzer, dünyada artan savaşlar ve çatışmalar yaşanırken Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesine olan inancın daha da arttığını ve bu ilke doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin, geçmişte olduğu gibi, bugün de mazlum ülkelerin yanında oluşunun ve barıştan yana olan tavrının tüm dünyada takdir topladığını söyledi.

Kurtuluş Savaşı sonrası Atatürk’ün pek çok devrim gerçekleştirerek, Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya ülkeleri arasında saygın bir yere gelmesini sağladığını işaret eden Süzer, Atatürk’ün kadınlara ve kadınların haklarına büyük önem atfettiğinden bahsederek, genç bir Türk kadını olarak Atatürk’e olan minnetini ifade etti.

Çağlayan

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı adına Piyade Yüzbaşı Osman Çağlayan, “dünya devletlerinin çağın en büyük devlet adamı, kudretli bir komutan ve asker olarak kabul ettiği eşsiz lider, asil Türk milletinin yüce atası, ordumuzun ebedi başkomutanı, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılarak ebediyete intikal edişinin 85’üncü yıl dönümünde kendisini büyük bir özlem, saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz” dedi.

“Bugün tüm Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Türk milleti bir sükût içinde onu sevgi ve saygı ile anmaktadır” diyen Piyade Yüzbaşı Çağlayan, Atatürk’ün ürettiği ve bıraktığı eserlerle varlığını sürdürmeye devam ettiğini söyledi.

“Dünya tarihi, çağlar boyunca, üstün nitelikli askerlerin ve yüksek nitelikli devlet adamlarının hayatlarını dile getirir” diyen Çağlayan, “Fakat askerlik ve devlet adamlığı, nitelik ve yeteneğini, bir bütün olarak kendi kişiliğinde toplamış olan pek az örnek insanın varlığından söz eder. Atatürk, milli mücadelede, milli birliği temin eden eşsiz bir lider, muharebe meydanlarında efsanevi bir komutan, devlet kuran büyük siyaset adamı, milletin çehresini değiştiren kudretli bir inkılapçıdır. Bu vasıflarıyla, insanlık tarihinin tanıdığı en büyük devlet adamlarından biri olduğuna şüphe yoktur” ifadelerini kullandı.

“Atatürk, Türk toplumu sadece çağdaşlaşma gereğini gördüğü için değil, bu çağdaşlaşmayı en kısa zamanda gerçekleştirecek yolu gösterdiği için ve nihayet çağdaşlaşmaya engel olacak etkenleri cesaretle bertaraf ettiği için büyüktür” diyen Çağlayan, “Esasen, modern Türkiye’nin kurucusu sıfatını da işte bu büyüklüğüyle almaktadır” dedi.

“Atatürk’ün insanlık değerlerine içten ve büyük bir saygısı vardır” diyen Çağlayan, ” ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ ilkesi; Atatürk için dünyamızda yaşayan bütün insanları birbirlerine daha çok yaklaştırmak, daha çok sevdirmek çabalarının bir parçasıdır” ifadelerini kullandı.

Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin “zamanın, ufkun ötesine” ulaştığını ifade eden Piyade Yüzbaşı Çağlayan, “Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak, yüreğimizde taşıdığımız vatan ve millet sevgisi, barış ve güvenliğin teminatı, caydırıcı gücümüz ve üstün disiplin anlayışımızla, görevimizin başında ve Asil Milletimizin emrindeyiz. Eşsiz, kahraman Büyük Önder Atatürk’e olan sevgimiz, saygımız ve minnetimiz her geçen gün artarak, sonsuza kadar sürecektir. Kurduğu Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacağız. Onun aziz hatırası önünde bir kez daha saygı ile eğiliyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu