Genel

Mahkemede dram… 38 mülteci mahkeme huzuruna çıkartıldı

Türkiye’den Zodyak tipi bir tekneyle ikisi bebek, 11’i çocuk 38 mülteciyi yasal olmayan limandan KKTC’ye getiren iki insan kaçakçısı, Van tipi araca gizleyip, Alayköy’e giderken suçüstü tespit edildi

Emine UYSAL ÇALUDA

Türkiye’den Zodyak tipi bir tekneyle ikisi bebek, 11’i çocuk 38 mülteciyi yasal olmayan limandan KKTC’ye getiren iki insan kaçakçısı, Van tipi araca gizleyip, Alayköy’e giderken suçüstü tespit edildi.

İki bebek, anneleri mahkeme salonuna alınca, ağlamaya mahkeme koridorunda ağlamaya başladı. Anneleri salonda, bebekler dışarıda ağlamaya başlayınca mahkeme, anne ile bebeklerin bir araya getirilmesi sağladı. Bebekler, anneleri ile bir araya gelince sakinleşti…

“İnsan kaçakçılığı” suçuyla tutuklanan Mücahit Özmen ve Süleyman Rozymbayev de dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve aleyhlerine üç gün ek tutukluluk emri alındı. 38 mülteci ise 15 günü aşmamak üzere cezaevine gönderildi. İki bebek, iki kadın ve çocukların Yıldız Öğrenci Yurdu’na yerleştirilmesine karar verildi.

WhatsApp Image 2023 11 10 at 15.40.16 2 1

Yargıç Jale Ergülen’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Mehmet Özyay, tanık olarak Polis memuru Serdar Taş’ı dinletti.
Mahkemede yeminli şahadet veren Taş, zanlıların 9 Kasım 2023 tarihinde meydana gelen onaylanmamış olan bir limandan KKTC’ye giriş yapmak suçundan methaldar olduklarını belirtti.

Taş, 09.11.2023 tarihinde saat 19.30 raddelerinde Küçükerenköy’de bulunan onaylanmış liman
olmayan bir yer olan Roots Bar’ın kuzey kısmındaki sahilden zanlıların Güzelyurt’ta sakin Mücahit Özmen ve Süleyman Rozymbayev’in yardımı ile tespit edilemeyen Zodyak tipi bir tekneyle kanunsuz olarak KKTC’ne giriş yaptıklarını kaydetti.

WhatsApp Image 2023 11 10 at 15.40.16 1 1

Taş, konu şahısların aynı gün Yılmazköy-Alayköy yolu üzerinde Mücahit Özmen’in kullanımındaki SJ 417 plakalı Ford Transit marka araç içerisinde tespit edilerek suçüstü hali gereği tutuklanıp, Yıldız Öğrenci Yurdu’na yerleştirildiklerini belirtti.
Zanlıların etki edebilecekleri tahkikatın tamamlandığını söyleyen Taş, Suriye uyruklu olup KKTC’de hiçbir bağları bulunmayan zanlıların tutuklu yargılanmalarını talep etti.

Yargıç Jale Ergülen, zanlıların 15 günü aşmamak üzere cezaevine gönderilmesine, iki bebek, anneleri ve 11 çocuğun 15 günü aşmamak üzere Yıldız Öğrenci Yurdu’na yerleştirilmesine emir verdi.

WhatsApp Image 2023 11 10 at 15.40.16

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu