Genel

Otobüs şirketlerine fazladan 870 bin TL ödendi

Emine UYSAL ÇALUDA

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nda memur olarak görev yapan Y.Ş. ve H.E.U. okullar tarafından gönderilen form belgelerini denetlemeyerek, 7 ayrı otobüs şirketine toplam 870 bin 107 TL fazla ödeme yapmasını sağlayarak, kamu görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle mahkemeye çıkarıldı.

İki memur, “Kamu Görevini Kötüye Kullanma” suçlamasıyla Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Jale Ergülen’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Mehmet Özyay, tanık olarak Polis memuru Öjen Açıkada’yı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Açıkada, 2016 ile 2018 yılları arasında Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nda memur olarak görev yapan Y.Ş. ve H.E.U’nun okullar tarafından gönderilen form 1, form 2 ve form 3 belgelerinin karşılaştırılmasını, denetimini titizlikle yapmayıp, imzalayarak, bakanlığın, Y.B.T. LTD’e 282 bin 596 TL, Y.A.O.İ. LTD’e 166 bin 190 TL, S.A.T.S. LTD’e 20 bin TL, T.S.İ. LTD’e 14 bin 926 TL ve H.T.S.İ. ise 80 bin 214 bin TL yani toplam 563 bin 955 TL ayrıca, Y.A. LTD otobüs işletmesine 11 bin 618 ve S.T. LTD’e ise 18 bin 801 TL fazla ödeme yapılmasını sağlayarak, kamu görevini kötüye kullandıklarını anlattı.

Açıkada, zanlıların aleyhinde başlatılan tahkikatın tamamlandığını, zanlıların aleyhinde 2019 yılına ait bir dosya tanzim edildiğini belirtip, yargılanıncaya değin mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmalarını talep etti.

Yargıç Jale Ergülen, zanlıların yargılanıncaya değin yurt dışına çıkışlarını yasaklayarak, 20’şer bin TL nakdi teminat yatırmaları, KKTC vatandaşı iki kefilin 300 bin TL kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu