DünyaSon Dakika Haberleri

Tabanca zanlıları tutuksuz yargılanacak

Narkotik ekibinin düzenlediği operasyonda, tasarruflarında 9 milimetre çapında tabanca ile 10 mermi bulunan iki kişi teminat duruşmasına çıkarıldı

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da bir restoranın park yerinde, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekibinin düzenlediği operasyonda, tasarruflarında 9 milimetre çapında tabanca ile 10 mermi bulunan iki kişi yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.

“Kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde tasarrufu” suçlamalarıyla tutuklanan R.B. ile H.E., dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Zanlı R.B, ayrıca sirkat suçundan teminata bağlandı.

Yargıç Jale Ergüden’in huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına savcı Cansu Lefkonuklu, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Gültekin Sancar ve Yılmaz Sevdalı’yı dinletti.
Mahkemede yeminli şahadet veren Sancar, saat 18.45’te, bir restoranın park yerinde, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekibinin düzenlediği operasyonda zanlı H.E.’nin tasarrufunda 9 milimetre çapında tabanca ile 10 merminin bulunup emare alındığını kaydetti.

Sancar, zanlıların gönüllü ifade verdiğini ve evlerinde arama yapıldığını söyleyerek, 21 Ocak’ta mahkemeye çıkarılıp, aleyhlerinde üçer gün ek tutukluluk emri alındığını belirtti.

Sancar, soruşturmanın tamamlandığını belirterek, zanlıların teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Jale Ergüden zanlıların yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak 30’ar bin TL nakit teminat yatırması ve ikişer kefilin 300’er bin TL kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün ispat-ı vücutta bulunması koşullarına bağlı olarak, tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

R.B ayrıca “hırsızlık” suçundan teminata bağlandı

Mahkemede yeminli şahadet veren Yılmaz Sevdalı, zanlının 14 Ocak 2024 tarihinde 00.35-13.00 saatleri arasında Lefkoşa’da Surlar İçerisinde Büyük Han’ın önünde park halinde bulunan Lefkoşa’da sakin H.D’ye ait KV 883 plakalı Honda Activa marka siyah renk motosiklet çaldığını tespit ettiklerini anlattı.

Sevdalı, motosikletin zanlının tasarrufunda tespit edilerek emare olarak alındığını söyleyerek, teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Jale Ergüden, zanlının 20 bin TL nakit teminat yatırması ve iki kefilin 200’er bin TL kefalet senedi imzalaması şartlarıyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu