KKTCSon Dakika Haberleri

Üstel: DAÜ’de gerekirse radikal tedbirler alacağız!

Başbakan Ünal Üstel, Meclis’te yaptığı konuşmada üniversitelerin ülkenin lokomotif sektörü olduğunu vurgulayarak, kaliteli eğitim vermeye hazır olduklarını belirtti.

Üniversitelerin iyileştirilmesi için yasal çalışmalar başlattıklarını ve araştırma komitesi kurulması konusuna olumlu baktıklarını ifade eden Başbakan Üstel, geçmişte üçüncü ülkelerden vizesiz girişlerde yaşanan sorunları Türkiye ile işbirliği yaparak kontrol altına almaya başladıklarını dile getirdi.

Üstel, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) ülkenin gururu olduğunu belirterek, destek sağlayacaklarını ve gerekirse radikal tedbirler alacaklarını söyledi.

Narenciye endüstrisinin iyileştirilmesi için daha fazla planlama ve altyapıya ihtiyaç olduğunu belirten Üstel, Güzelyurt’a büyük bir soğuk hava deposu kazandıracaklarını ve Mandora üretim fazlasının Türkiye ve diğer ülkelere ihracatını sağlayacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Üniversitelerimiz bu ülkenin lokomotif sektörüdür ve kaliteli eğitim vermeleri için elimizden geleni yapmaya hazırız. Yasal çalışmalar başlattık ve Meclis’te bir araştırma komitesi kurulmasına da olumlu bakıyoruz. Üniversitelerimizi daha da iyileştirmek için çaba göstereceğiz. Geçmişte üçüncü ülkelerden vizesiz girişlerde istenmeyen olaylar yaşandı. Türkiye ile yapılan işbirliği ve süzgeçten geçirme çabalarıyla bu durumu kontrol altına almaya başladık. Üniversitelerin bu konuda daha caydırıcı olması gerekiyorsa gerekli adımları atacağız.

DAÜ bu ülkenin gururudur, ancak kendi ayakları üzerinde durabilmesi için gereken desteği sağlayacağız. Eğitim bakanımız sürekli çalışıyor ve gerekirse radikal tedbirler ve yasal düzenlemeler yapılacaktır. DAÜ’nün ülke için önemli olduğuna inanıyoruz.

Narenciye endüstrisini iyileştirmek için daha fazla planlama ve altyapıya ihtiyacımız var. Narenciye için büyük bir soğuk hava deposu eksikliğini Güzelyurt’ta gidermeyi planlıyoruz. Mandora üretim fazlası olduğunda, hem Türkiye’ye hem de diğer ülkelere ihracatını sağlayacağız ve kalırsa gereken ödemeyi yapacağız.

Oluşan sel felaketinin hasarları tespit edildi ve karşılanacak. İstatistik Kurumu’nun sepetini güncelleme konusunda sorun yoktur ve bu konuda hep birlikte çalışacağız. Kimse mağdur edilmeyecektir.“

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu