KKTCSon Dakika Haberleri

Çiçeklerin yanına yaklaşılmıyor

14 Şubat Sevgililer Günü’nde en çok tercih edilen hediyelerin başını çiçekler çekiyor.. Ancak çiçeklerin fiyatları deyim yerindeyse alev almış durumda! Karışık bir çiçek buketi yaptırmanın maliyeti 400 TL’den başlıyor.

WhatsApp Image 2024 02 11 at 09.52.41

Emine Gül ÖZER

Türk Lirası’nın değer kaybının yanı sıra piyasadaki pahalılık çiçekçilere de yansıdı. Buna kış mevsiminin gelmesiyle çiçek üretiminin azalması da eklenince çiçek fiyatlarını tavan yaptı. Çiçekçiler, üretimdeki azlık nedeniyle ellerindeki çiçekleri uçuk rakamlardan satışa sunduklarını söylüyor.

En özel günlerin vazgeçilmez simgesi haline gelen çiçekler, fiyatlarıyla adeta cep yakıyor. Çiçek vererek eşini, sevdiğini mutlu etmek isteyenler de bu uğurda küçük birer servet ödemesi gerekiyor.

14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşırken KIBRIS muhabiri çiçekçilerdeki fiyatların nabzını yokladı. Aşkın simgesi gülün adedi, rengi ve büyüklüğü fark etmeksizin 80 TL’den satışa sunulurken, 10 adet gül buketi yaptıracakların 800 TL’yi gözden çıkartması gerekiyor.

Birçok bölgede yetiştirilen orkide, hoş kokusu ile biliniyor ve zarafetin çiçeği olarak adlandırılarak, dal ayrımına göre de fiyatı biçiliyor.

Kişiye özel yapılan cam aranjmanlarda ise rakamlar bin TL’den başlayarak 2 bin TL’ye kadar çıkarken, özel kutuda baş harfine göre hazırlanan çiçekler 4 bin TL’lik rakamıyla dudak uçuklatıyor.

Zarafetin çiçeğinde dal farkı

Orkis sözcüğünden türeyerek orkide ismini alan orkideler, asaleti, zarafeti ve masumiyeti simgelerken, sevgi mutluluk ve aşk anlamına da geliyor. Pek çok kişinin değer verdiği insanlara almayı tercih ettiği çiçeğin fiyatı ise dal sayısına göre değişkenlik gösteriyor. Pembe, lila, beyaz, mavi, sarı olarak renk türünden epey zengin olan orkidelerin 1 dallısı 700 TL’den satışa sunulurken, 2 dallı orkideler 900 TL’den alıcısını bekliyor.

WhatsApp Image 2024 02 11 at 09.52.42

Saksı çiçeklerinde türe göre fiyat

Ev içinde, ofiste ve pek çok alanda tercih edilebilecek, uzun ömürlü saksı çiçeklerinde de türe, çiçeğin boyutuna göre fiyatlar değişiyor. En çok tercih edilen saksı bitkilerinden Anthurium 650 TL’den satılırken, Lilyum bir diğer adıyla zambak olarak bilinen saksı çiçeği 450 TL’den piyasada boy gösteriyor.

Küçük saksılarda görsel şölen oluşturan açelyalar 350 TL’den satışa sunulurken, en uygun saksı bitkisi 200 TL’lik fiyatıyla menekşe oluyor.

Aranjman ve buketlerde fiyatlar ne?

Gülün adeti 80 TL’den satılırken, çiçek içinde en çok tercih edilen papatya dalları 70 TL’den alıcı bekliyor.

Gerberalar ise 40 TL’den satılıyor. Karışık bir çiçek buketi yaptıracak olanların taban fiyatı 400 TL’den başlıyor, yaptırılan çiçeğin büyüklüğüne ve kullanılan çiçek sayısına göre rakam artış gösteriyor.

Kutu aranjmanlarda karışık çiçekler minimum 700 TL’den başlıyor. Küçük kutu içine yerleştirilen sadece güllerle yapılan aranjmanlarda en uygun fiyat bin TL olarak belirtiliyor. Büyük kutuda baş harfiyle kişiye özel hazırlanacak bir gül kutusunun en uygun fiyatı ise 4 bin TL’den satışa sunuluyor. Cam vazo aranjmanlarında ise minimum rakam bin TL’den başlarken, 2 bin TL’ye kadar çıkıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu